وایز کوتوله های قهوه ای را نزدیک خانه یافت

ستاره شناسان می خواستند که همسایگان مارا بهتر بشناسند . خورشید ما درون بازوی کهکشان  مارپیچی راه شیری ما ساکن است و محل قرار گرفتن آن دو سوم فاصله تا مرکز کهکشان است و زندگی آرامی دارد و اطرافش با شماری از ساکنان ستاره ای پرشده . به تازگی وایز ناسا جمعیت تازه ای از ستارگان را در نزدیکی خانه ما مشاهده کرده ، ستارگانی خاموش از دسته سردترین کوتوله های قهوه ای . درست در زمان ملاقات دانشمندان با این کوتوله ها وایز مشخص کرد که تعداد کوتوله های قهوه ای اطراف ما بسیار کمتر از آن چیزیست که قبلا پیش بینی می شده. قبلا تصور میشد که به تعداد ستاره ها کوتوله های قهوه ای هم وجود دارد ولی وایز نشان داد که به ازای هر ۶ ستاره یک کوتوله قهوه ای هست . وایز در سال ۲۰۰۹پرتاب شد ودر سال ۲۰۱۰با نور فرو سرخ کل آسمان را بررسی کرد و یکی از اهدافش کوتوله های قهوه ای بود . این اجرام کوچک زندگی خود را مانند ستارگان آغاز می کنند اما حجم خود را در نتیجه انفجار سوخت هسته ای خود از دست می دهند و به همین علت سرد و کم نور می شوند و یافتنشان دشوار است . بهبود و پیشرفت وایز در ماموریت گذشته باعث شده که او به نور کم نور بسیاری از این اجرام پنهانی دست یابد . در اوت ۲۰۱۱وایز توانست سردترین کوتوله های قهوه ای را کشف کند. وایز در اطراف خورشید ۲۰۰ کوتوله قهوه ای کشف کرد که ۱۳تای آنها کوتوله Yهستند فاصله این اجرام فاکتور کلیدی برای دانستن تراکم جمعیتی آنها در همسایگی خورشید ما بود . از طریق روش اختلاف منظر دانشمندان توانستند فواصل تمام این کوتوله های قهوه ای تازه کشف شده را حدس بزنند . حدود ۳۳ کوتوله قهوه ای در فاصله ۲۶ سال نوری از خورشید قرار دارند ۲۱۱ ستاره هم در همین محدوده قرار دارند در نتیجه به ازای هر ۶ ستاره یک کوتوله قهوه ای وجود دارد .

کرک پاتریک می گوید : “احتمالش زیاد است که وایز کوتوله های Yبیشتری کشف کند اما تعد اد آنها زیاد نخواهد بود و احتمالا نزدیکتر از نزدیکترین ستاره شناخته شده به مایعنی پروکسیما قنطورس نیستند . با کشف تعداد بیشتری از کوتوله های قهوه ای احتمالا نسبت آنان به ستارگان یک به پنج یا یک به چهار خواهد شد . اینگونه است که علم پیشرفت می کند و ما به اطلاعات بهتر و بهتری دست می یابیم. با وایز می توانیم پیش بینی های خود را آزمایش کنیم وبه اشتباهات خود پی ببریم . اجرام بسیار کم نور که در حال حاضر وایز هم قادر به دیدن آنها نیست شاید در آینده بتوان به وجود آنها پی برد شاید هم نه !”

به نقل از : مركز نجوم آوا استار

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .