تلاش برای تاسیس نیروگاههای فضایی خورشیدی

استفاده از پرتوهای لیزری برای باز تاباندن انرژی خورشیدی که در فضا جمع آوری شده به سیاره زمین می تواند تا پنج سال دیگر و با آغاز پروژه مهندسان آژانس فضایی اروپا عملی شده و انرژی مورد نیاز خانه های مسکونی زیادی را تامین کند.
مهندسان قصد دارند ماهواره هایی را در مدار زمین قرار دهند تا به جمع آوری انرژی خورشیدی پرداخته و این انرژی را در پرتو قدرتمند لیزری متمرکز کرده و به زمین بازتاب دهند تا برای تامین انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار گیرد.
این تکنولوژی که اکنون کمی عجیب و شاید خطرناک به نظر بیاید می تواند راه حلی جدید را برای پشتیبانی از منابع رو به اتمام انرژی زمین به وجود آورد.
در حالی که دانشمندان در حدود ۳۰ سال به بررسی پدیده ذخیره انرژی از فضا پرداخته اند EADS Astrium، یکی از بزرگترین شرکتهای فضایی در اروپا اعلام کرده اند تکنولوژی مورد نیاز برای آغاز به ساخت سیستم انتقال انرژی از فضا به زمین وجود داشته و می توان این پروژه را آغاز کرد.
این مهندسان امیدوارند نمونه ای اجرایی از چنین نیروگاه فضایی با توانایی تولید ۱۰ تا ۲۰ کیلووات انرژی تا پنج سال آینده آماده استفاده باشد.
با استفاده از شبکه ای از چنین نیروگاه های خورشیدی امکان تولید انرژی مورد نیاز در ۲۴ ساعت روز به وجود خواهد آمد موفقیتی که امکان دستیابی به آن با کمک نیروگاه های خورشیدی زمینی وجود نخواهد داشت.
با وجود اینکه انرژی خورشیدی فضایی به نسبت استفاده از صفحات خورشیدی بر روی زمین با هزینه بسیار بیشتری تهیه خواهد شد اما به دلیل تولید انرژی پاک، بی پایان و نامحدود انرژی خورشیدی از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است.
بیشترین بخش انرژی خورشیدی به واسطه اتمسفر و ابرهای زمین فیلتر می شود و فیلتر شب نیز از دیگر موانع تولید انرژی به صورت شبانه روزی در زمین به حساب می آید.
با این حال تابشهای خورشیدی در فضا بسیار قدرتمند بوده و قادر به تولید مقادیر زیادی انرژی است، در عین حال ماهواره های این سیستم قابلیت این را دارند تا در موقعیتی قرار بگیرند که در معرض تابش مستقیم و شدید نور خورشید قرار داشته باشند.
نیروگاههای فضایی خورشیدی در ارتفاع ۳۵ هزار کیلومتری از سطح زمین احداث خواهند شد و صفحات خورشیدی آن وسعتی برابر ۵۰ متر خواهند داشت که به دلیل بازتاب انرژی جذب شده در قالب تابشهای متمرکز لیزری، کاربردهای جدیدی در تامین انرژی وسایل نقلیه بزرگ مانند کشتی های باربری خورشیدی به وجود خواهد آمد.
در حال حاضر کار بر روی سیستم بازتابنده انرژی از فضا به زمین آغاز شده است و شرکت Astrium امیدوار است شانس همکاری با آژانسهای فضایی بین المللی را در توسعه این سیستم فضایی تامین انرژی به دست آورد.

به نقل از : ستارگان نورانی

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پرتال علمی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .